How Much Does Hot Mix Asphalt Cost? |

Aug 08, 2018· How much does hot mix asphalt cost? On average, the price of the asphalt is between 85 and 150 per ton for just the materials.. The cost varies depending on the current price of oil. This Washington State Department of Transportation highway construction guide, for instance, said the average bid price in western Washington was per ton. ...

Get Price

2019 Landscaping Rock Prices | Decorative Landscaping ...

With so many manufacturers and home department stores charging different prices per ton, square foot or bag, it’s hard to know how much you need to buy. Thanks to our friends at Westurf, their handy landscaping rock calculator simplifies this dilemma. One Ton of Rock Covers: 240 square feet or 1” deep

Get Price

Barre Stone Products Crushed Stone, Hot Mixed Asphalt ...

per hour . TERMS: Net 30 days of invoice date Discount 10 days = /TN 15 days = .25/TN Finance Charge of 1 1/2% per month plus collection fees on accounts over 30 days. Credit will be suspended unless accounts are current. We reserve the right to change prices without prior notice

Get Price

Calculating The True Cost Of Carbon

Jun 03, 2009· Looking into the future, the notforprofit Investor Responsibility Research Center prices carbon at per ton in the year 2012, and as such they say annual carbon costs …

Get Price

Material Coverage Conversion Chart

Material Coverage Conversion Chart All rock products, rip rap, boulders and soils are sold by the ton. All mulches and plant mixes are sold by cubic yard. 1 Ton/Cy of the material listed below at a 3" depth will cover square feet ... 66/33 Sand/Peat mix 8090 lbs. per

Get Price

Calculate cost per tonmile Answers

Cost per tonmile indicates what it costs to ship 1 ton of a commodity 1 mile. The calculation is: (cost)/(( of tons) x ( of miles)). Related Questions. Asked in Math and Arithmetic

Get Price

Cost to build a gravel driveway Estimates and Prices at Fixr

??[how_much_does_it_cost_left_part_label]?? to build a gravel driveway??[how_much_does_it_cost_right_part_label]?? Regardless of whether a driveway is only a large square upon which vehicles are parked, or if it is a lengthy pathway that covers more than a few hundred feet, it will have to be adequately prepared if it will last and give good service. One of the …

Get Price

What does cash cost per ton mean? Quora

Oct 16, 2014· When you buy things, sometimes there are ways that your purchase may force you devote resources other than money (cash). If I buy a ton of lumber, for example, I'll need time, cargo capacity, fuel and a driver to move or deliver that lumber. So ...

Get Price

What /Ton Do You Use to Estimate Cost? HVAC/R ...

Feb 04, 2008· The costs will depend on the size of the installation with the cost per unit going down with increase in size. Unless you are designing the same types of systems and have a lot of feedback from the architects or owners it is difficult to keep up with costs. I usually use the RS Means guides.

Get Price

How Much Does A Ton of Sand Cost In 2019? Cost Aide

Dec 18, 2016· How much does a ton of sand cost? It is not too expensive. For an average homebuilder it is great news that this construction necessity is generally still cheap by the ton, however, it is important to scrutinize the type of sand that your supplier …

Get Price

Economics of Baling Wheat Straw —

Mar 27, 2018· Included in each table is the estimated ownership cost of baling wheat straw, as well as the custom hire cost. The nutrient removal costs are based on collecting one ton of straw per acre, the removal rates above, and the current cost of urea (340/ton), DAP (454/ton) and potash (325/ton).

Get Price

Scrap Metal Prices 2019 [Updated Daily] Metalary

One website offers prices for scrap copper, steel, aluminum and other metals. In some cases, the prices depend on the item the metal comes from. For aluminum, the price is different if it comes from extrusions, cans, siding, and wheels. Aluminum cans may only cost a pound, while aluminum wheels may fetch up to a pound.

Get Price

Cost of Gravel Estimates and Prices Paid

JMJ Landscape Supply Center in Lynchburg, VA charges 65 a ton for 1/4"1/2" brown pea stone and a ton for 1/2" earth rose crushed stone; delivery within a 10mile radius is 55 per trip. A cubic yard of gravel (weighing roughly to tons) costs about 1090 or more if hauled away by the customer, or 20120 or more

Get Price

The latest pricing for baled paper and plastics Resource ...

Aug 14, 2018· Sorted office paper (PS 37) is trading nationally at 199 per ton, compared with 166 in August 2017. Sorted white ledger (PS40) has reached 289 per ton nationally, compared with 223 per ton one year ago. Click to sign up for our enews products to receive the latest market pricing, industry analysis and more each week.

Get Price

Steel Price (USA) | Historical Charts, Forecasts, News

Steel (USA) Price Outlook Prices for hotrolled coil steel lost further ground in the past few weeks, pushed down by weak data on manufacturing activity in the and China. Steel traded at USD 502 per metric ton on 4 October, which was down % from the same day in September.

Get Price

Scrap Iron Prices per Pound, Ton (And How to Get the Best ...

Sep 27, 2018· A regular ton is 2,000 lbs, but a long ton is 2,240 lbs. Depending on the scrap yard, they could use either measurement. Also, be sure to find out whether the recycler will buy smaller quantities. Most offer a perpound price, but some recylers may have higher minimum weight requirements before they will purchase. Where to Sell Your Scrap Iron

Get Price

Price per Ton vCalc

The Price per Ton calculator computes the price to buy or sell a certain weight or mass (WM) of a product at a unit price (UP).. INSTRUCTIONS: Choose units and enter the following: (WM) The weight or mass of product to be bought or sold.( 15 tons of gravel). (UP) The unit price of product ( per ton).Total Cost (TC): The calculator returns the total price in dollars (USD).

Get Price

2019 Average Asphalt Repair Cost (with Price Factors)

Mar 01, 2017· The total price also includes the cost of the asphalt and the overhead costs for trucking the materials and the equipment. According to All Pro Paving in Perris, California, the average price for asphalt in San Diego area is 80–90 per ton and the average price for asphalt in Los Angeles area is 100 per ton. One ton of asphalt paves 80 ...

Get Price

Coal Markets Energy Information Administration (EIA)

The prompt quarter is the quarter that follows the current quarter. For example, the second quarter is the prompt quarter of a period from January to the end of March. In the row headings, the Btu values represent heat content per pound of coal, and the SO2 values reflect pounds of SO2 per MMBtu.

Get Price

Coal prices and outlook Energy Information ...

In 2017, the national average sales price of coal at coal mines was per short ton, and the average delivered coal price to the electric power sector was per short ton, resulting in an average transportation cost of per short ton, or about 14% of the delivered price.

Get Price

Recycled paper prices fall further Resource Recycling News

Apr 16, 2019· Prices for recovered papers and HDPE have taken a beating over the past month, although aluminum and PET values have been more stable. Sorted residential papers (PS 56) dropped again, now trading in the 18perton range, compared with 23 per ton last month. This is a return to April 2018 levels, when this common grade was trading at 18 per ton.

Get Price

NMSU: Calculating Fertilizer Costs

The cost per pound of N, P 2 O 5, and K 2 O in a fertilizer with only N, P, or K can be calculated using the cost per ton of fertilizer and the percentage N, P 2 O 5, or K 2 O in the material. To calculate the cost per pound of elemental P or K, a factor must be used to convert percentage P 2 O 5 to percentage P, and percentage K 2 O to ...

Get Price

Solved: Calculating Average Price Per Ton Microsoft ...

I have a table of data that list all product sales. I have a calculated column that calculates the cost / ton. When I put this column in a matrix, each line calculates correctly but when I roll up the data to a product category or aggregate of the whole, the data is the average of each line () and not total cost / total ton ().

Get Price

Lower Your Cost Per Ton | Toromont

› Lower Your Cost Per Ton › New D6T Dozer › Why Are Machines Yellow? › The Free Pass › Filter Contamination › How Do Batteries Work? › 980K/980M vs John 844K Comparison › What Is A Premium Used Machine › Equipment Consignment Program › D6T Features › Filters › Social Media › EMSolutions ...

Get Price

2019 Pea Gravel Cost Per Ton | How Much Does Pea Gravel Cost?

Pea gravel is a rather simple landscaping, driveway and patio feature that comes in many different shapes, sizes and colors. Fortunately, the average pea gravel cost does not vary too much: Minimum Pea Gravel Cost: 30 per ton or 4 per bag Maximum Pea Gravel Cost: 55 per ton or 8 per bag Pea ...

Get Price

Manganese Price 2019 [Updated Daily] Metalary

According to certain publications, the metal has a price of /dry manganese ton – and it’s a decrease of 52 percent since the year’s start. The low manganese prices have varying impact on the market participants although many are feeling the crunch.

Get Price

2019 Cost to Deliver Soil, Sand Dirt | Sand Topsoil ...

Cost of Sand Per Ton Price of sand ranges from 5 to 30 per ton, depending on the type. Natural sand will typically cost less than specialty sand. Screened sand costs about 15 to 20 per cubic yard and is suitable as a base for paving projects like driveways. You …

Get Price